Yazılarım

Psikoloji ile ilgili yazdığım birçok makaleye buradan ulaşabilirsiniz...

EMDR Yöntemi Hakkındaki Kaynaklar

KİTAPLAR

Shapiro, F. (2012). EMDR Terapisi Teknikleri ile Acı Anıları Silmek. Kuraldışı Yayınevi

Grand, D. (2005). Işık Hızıyla İyileşme. Kuraldışı Yayınevi

ARAŞTIRMALAR*

Dünya çapında yapılmış birçok bilimsel araştırma sonucuna göre EMDR yöntemi, travma sonrası stres bozukluğu başta olmak üzere farklı türdeki birçok problem türünde başarılı sonuçlar vermektedir.

Devamı

Gezginin hikayesi

Çok uzun bir yolda ilerleyen gezgin her türlü yükle yüklüymüş. Sırtında ağır bir kum torbası varmış; büyük su kabı yanından sarkıyormuş. Sağ elinde garip şekilli bir taş, sol elinde iri bir kaya parçası taşıyormuş. Boynunda yıpranmış bir ipin ucunda eski bir değirmentaşı sallanıyormuş. Ayak bileklerindeki paslı zincirlere bağlı ağırlıkları tozlu topraklarda sürüklüyormuş. Başında ise yarı çürümüş bir balkabağını dengede tutmaya çalışıyormuş. Attığı her adımda da zincirler tıkırdıyormuş. Sızlaya inleye adım adım ilerlemekte ve kötü talihinden, kendini tüketen yorgunluktan yakınmaktaymış. Öğle sıcağında bir çiftçiye rastlamış. Çiftçi sormuş: ‘Yorgun yolcu, niye bu iri kaya parçasını kendine yük ediyorsun?’

Devamı

EMDR Terapisi Vaka Öyküleri

EMDR Terapisi Vaka Öyküleri

 

EMDR terapisi ile birçok türdeki problem alanında kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Aşağıdaki EMDR terapisi öyküleri Francine Shapiro’nun ‘Acı Anıları Silmek’ adlı kitabından uyarlanmıştır. İsimler ve bazı tanıtıcı ayrıntılar gizlilik gereği değiştirilmiştir. EMDR terapisi uygulamalarımızda aşağıdaki türdeki durumlarla sık bir şekilde karşılaşmaktayız.

Devamı

EMDR Yönteminin Teorisi

Shapiro EMDR terapisinde görülen tedavi edici etkileri açıklayabilmek için bir bilgi işleme teorisi geliştirmiştir. Bu teorik model aynı zamanda kişiliğin, psikolojik problemlerin ve ruhsal rahatsızlıkların gelişimini açıklamaktadır. Aşağıda Shapiro’nun bu modelinin kısaltılmış bir özetini bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak için sık sorulan sorular ya da kaynaklar bölümünden faydalanabilirsiniz.

Devamı

EMDR Yönteminin Tarihi

1987’de Francine Shapiro bir gün parkta yürürken tesadüf eseri gözlerini sağa ve sola doğru ritmik olarak hareket ettirdiğinde olumsuz anıları ile ilgili rahatsız edici duygularının azaldığını farketti. Göz hareketlerinin bir çeşit duyarsızlaştırıcı etkisi olduğunu düşünüp bunun üzerine araştırma yapmaya karar verdi. Bu araştırmalarında göz hareketlerinin başkalarında da rahatlatıcı bir etkisi olduğunu belirledi. Bu süreçte sadece göz hareketlerinin yeterli olmadığını anlayarak başka terapi yöntemleri de eklemeye başlayarak EMDR’nin temellerini atmaya başladı.

Devamı

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing: Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) olumsuz yaşam deneyimleri sonucu ortaya çıkan semptomları ve duygusal sıkıntıları iyileştirmeye yardımcı olan bir psikoterapi yöntemidir. EMDR’nin etkinliği üzerine yapılmış olan birçok araştırmanın sonuçlarına göre yıllarca sürebilen klasik psikoterapi yöntemlerinden elde edilen yararlara EMDR terapisi ile çok daha kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Devamı

Zenginlik mutluluk getirir mi?

Ronald FISCHER ve Diana BOER’in yaptığı araştırmaya göre para ile mutluluk arasında tutarlı bir bağ olmadığı görülmüş.

 

Temel ihtiyaçları karşılayacak kadar paraya sahip olduktan sonra, daha fazla kazanç elde etmenin kişinin mutluluk düzeyini  etkilemediği, hatta tam tersi belirli kaygılara neden olduğu gözlemlenmiş (‘ya sahip olduklarımı kaybedip bu yaşam standardımı devam ettiremezsem’). Gelir arttıkça standartlarda yükselmekte ve yeni giderler gündeme gelmektedir. Bu da kendi içinde bir kısır döngü yaratmakta ve daha fazla kazanma hırsını tetiklemektedir.

Devamı

‘Olumsuz’ kişilik özelliğinizi sahip olduğunuz bir güce dönüştürmek için basit bir püf noktası:

Basit bir zihinsel hile ile ‘zayıflık’ olarak görünen ve sizi rahatsız eden kişilik özelliğinizi avantaja çevirmeniz mümkündür!

 

Pozitif psikoterapi yaklaşımındaki pozitif yorumlama yöntemine göre negatif kişilik özelliğinizin pozitif bir yanı olduğuna inanmak kendinizi daha iyi hissetmeniz ve performansınızı artırmanız için çok faydalıdır.

 

Örneğin, çok karamsar birisi bu negatif yönünü aslında olaylara gerçekçi şekilde bakan yanının güçlü olması olarak yorumlayabilir. Yeni bir araştırma sonucu bu yöntemin işe yaradığını kanıtlamıştır.

Devamı