Blog-2: Seans Odası 101

(Önce Bunu Okuyun) Blog-2: Seans Odası 101

Biz psikologlar seans odasında tam olarak neler yapıyoruz merak ediyor musunuz?

 

Ne tür kişiler geliyor?

Neler anlatıyorlar?

Sadece konuşarak nasıl yardımcı olabiliyoruz?

Ya da yardımcı olamadığımızı düşünüyorsunuz belki de?

 

“Seans Odası 101” blog sayfamda sizi bu gibi bir çok konuda aydınlatacağım. Sayfamdaki yazıları takip ettiğinizde psikoloji alanıyla ilgili tüm uzmanlıkları tanımış olacaksınız.

Devamı

panik bozuklukta nasıl yardım alabilirim?

Panik Bozuklukta Nasıl Yardım Alabilirim?

Panik atak, panik bozukluk sorununda nasıl yardım alabilirsin?

Eğer bu sorunlar, bir süredir yaşadığın problemlerse muhtemelen kafan karışmış olabilir.

Kimden nasıl bir destek alacağım, nasıl bir yol izlemem gerekiyor, nereye başvurmalıyım?
İşte bu yazıda, bu sorularının cevaplarını üç basamaklı bir sistem dahilinde seninle paylaşıyor olacağım.

Eğer panik atak sorununu bir süredir yaşıyorsan, şu basamakları izlemeni öneririm.

Devamı

#10. Diğer İnsanlara Daha Çok Etki Edebilirsiniz. “Psikoterapi Ne Sağlar?” Yazı Dizisi

Diğer insanlarla kurduğunuz ilişkiler sizin en büyük mutluluk ve mutsuzluk kaynağınız olabilir. Bu yüzden bu ilişkilerde bazen karşı tarafa daha çok etki edebilmek istersiniz.

Böylece hem kendi ihtiyaçlarınız hem de karşı tarafın ihtiyaçları daha uygun şekilde karşılanıp aradaki ilişkiden beslendiğinizi hissedebilirsiniz.

Psikoterapi desteğiyle kendinizi tanıdıkça, sorunlarınızı çözümledikçe ve becerilerinizi geliştirdikçe diğer insanlara daha çok etki edebildiğinizi fark edersiniz.

Etki etmeyi manipüle etmek olarak düşünmeyin. Manipülasyon karşı tarafın ihtiyaçlarını gözetmeden tamamen kendi istekleriniz doğrultusunda onu istediğiniz doğrultuda yönlendirmektir.

Bilgi ve becerilerinizi bu anlamda kullanmanız da mümkün ancak manipülasyona dayanan bir ilişki eninde sonunda her iki tarafa da zarar verecektir.

Hayatınızdaki her kişiye belirli düzeylerde etki etme ihtiyacınız vardır.

Etki etmeye ihtiyaç duyduğunuz kişi eşiniz/partneriniz olabilir. Onun sizi daha iyi anlamasını, daha rasyonel hareket etmensi, kendi hayatındaki sorunlarını etkili şekilde çözümleyebilmesini, ona kendini daha iyi anlaması konusunda destek olmayı isteyebilirsiniz.

Çocuğunuza etki etme ihtiyacınız olabilir. Ona duygularını da göz önünde tutarak sınır koyabilmek, kendi hayatının sorumluluğunu almayı öğrenmesini sağlamak, empatik olmak gibi konularda etki etmek isteyebilirsiniz.

Kendi anne babanıza ya da bir yakınınıza sizin artık bir yetişkin olduğunuzu kabullenmesi-görmesi konusunda ya da onun kendi hayatında farkına varması-geliştirmesi gereken noktalar konusunda etki etmeniz gerekebilir.

Arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza, yöneticilerinize ve diğer tüm insanlara bir şekilde etki etme arzunuz-ihtiyacınız yaşamınızın her anında zaman zaman hissettiğiniz bir şeydir. Bu kişiler kendi kontrolünüz dışındaki kişiler olduğundan etki etme gücünüzü sınırlı hissedersiniz.

Başka bir insana etki etme gücünüz aslında gerçektende sınırlıdır ancak bu sınırlara verimli bir şekilde yaklaşmıyor olabilirsiniz. Ya fazla zorluyor ya da suya sabuna dokunmadan uzak duruyor olabilirsiniz. Her iki durum da sizi sıkışmış hissettirir.

Bu sıkışmışlık hissinden arınmada ve değiştirme/kabul etme dengesini kurmada psikoterapiden elde edeceğiniz kazanımların büyük bir faydası olabilir.

Psikoterapinin faydaları yazı dizisinde şu ana kadar anlattığım maddeler üzerinden insanlara etki etmede psikoterapi aldığınızda ne gibi avantajlarınız olabileceğini inceleyelim.

Psikoterapinin Faydaları ve Diğerlerine Etki Etmede Sağlayabileceği Avantajlar

 • Psikoterapiyle Kendinizi Keşfedeceğiniz Özel Bir Ortam: Etki etmek istediğiniz kişi ile yaşadığınız sorunların arka planını objektif bir şekilde ele alabileceğiniz ve duygularınızı rahat bir şekilde açabileceğiniz bir ortamınız vardır.
 • Psikoterapiyle Bilinçdışı Yüklerden ve Travmalardan Arınırsınız: Duygularınızı yükselten ve bu yüzden kendinizi etkili şekilde ortaya koymanızı ve karşı tarafı objektif değerlendirmenizi engelleyen bilinçdışı travmalar ve kırgınlıkların etkilerinden arınabilirsiniz.
 • Psikoterapiyle Sorunlarınızın Nedenlerini Anlarsınız: Sorun yaşadığınız kişiye neden etki edemediğinizin nedenlerini anlarsınız
 • Psikoterapiyle Sorunlarınızın Çözüm Yolları Olduğunu Keşfedersiniz: Karşınızdaki kişiye daha verimli şekilde nasıl etki edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Psikoterapiyle Becerilerinizi Geliştirme Fırsatı Bulursunuz: Etki etmek istediğiniz kişiyle açık ve etkili bir iletişim kurma gibi birçok becerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Psikoterapi Desteğiyle Potansiyelinizle Temas Kurabilirsiniz: İş ve başarı alanlarında da diğer insanlara daha çok etki edebilecek içsel potansiyelinizi fark edip diğer insanlara daha çok katkı sağlayabilecek gücü ve motivasyonu hissedebilirsiniz.
 • Psikoterapiyle Psikolojik Esnekliğiniz Gelişir: İnsanlara etki ederken karşı tarafın sınırlarını gördüğünüzde buna göre esnek hareket edebilirsiniz.
 • Psikoterapiyle Yaşam Kaliteniz Artar: Sizin için önemli kişilerle daha sağlıklı ve açık bir iletişim kurdukça her alanda yaşam kalitenizin arttığını hissedersiniz.
 • Psikoterapide Terapistiniz Sizin İçin Bir Rol Modelidir: Terapistinizle yaptığınız çalışmalarda bir noktadan sonra onun iletişim kurma ve duyguları ele alma tarzını içselleştirerek diğer insanlara daha empatik, sakin, açık, meraklı ve aynı zamanda kendi değerlerini koruyan ve rasyonel şekilde nasıl yaklaşabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

 

Yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz.

Uzm. Psk. Cem Gümüş

#7. Psikolojik Esnekliğinizi Geliştirebilirsiniz. “Psikoterapi Ne Sağlar?” Yazı Dizisi

Takıntılı olduğunu düşündüğünüz düşünce ve davranışlarınız varsa,⁣⠀
⁣⠀
Öfkelendiğinizde kendinizi zor duruma sokmaktan alıkoyamıyorsanız,⁣⠀
⁣⠀
Üzüldüğünüzde duygu seli içerisinde boğuluyorsanız,⁣⠀
⁣⠀
Kaygılandığınızda aslında güvendeyken güvende hissetmekte zorlanıyorsanız,⁣⠀
⁣⠀
Suçluluk veya utanç duyguları içerisine sık bir şekilde girmeye alışkınsanız,⁣⠀
⁣⠀
Zor kişiler, durumlar, başarısızlıklar, yolunda gitmeyen olaylar karşısında yetersiz ve çaresiz hissediyorsanız

PSİKOLOJİK ESNEKLİĞE İHTİYACINIZ VAR DEMEKTİR.⁣⠀
⁣⠀
Çocukluk dönemi, psikolojik esneklik konusunda en iyi olduğunuz dönemdir. Mikro ve makro travmaların etkisiyle katılaşmaya başlayan kalıplaşmış düşünce ve davranışlar öğrenirsiniz. ⁣⠀
⁣⠀
Öğrendiğiniz kalıplar o dönemlerde işe yarar gibi görünse de daha sonraki yaşamınızda sizi zor duruma sokmaya başlar. ⁣⠀
⁣⠀
Elinizde sadece çekiç varsa her gördüğünüz şeye çivi muamelesi yapmaya başlarsınız. ⁣⠀
⁣⠀
Psikoterapi ile Psikolojik Esnekliğinizi Geliştirebilirsiniz!⁣⠀

Terapistinizin uyguladığı özel teknikler ve yaşantısal süreç yardımıyla:⁣⠀

 • Göremediğiniz noktaları fark etmeye başlayabilirsiniz⁣
 • ⁣Yaşamınıza daha geniş açıdan bakabilirsiniz⁣⠀
 • Yaratıcı ve esnek çözümler keşfedebilirsiniz⁣
 • Duygularınızı daha akışkan ve esnek şekilde yaşayabilirsiniz⁣

Uzm. Psk. Cem Gümüş⠀
⁣⠀                                                                                                                                               ⁣⠀

psikoterapi ile becerileri geliştirme

#5. Becerilerinizi Geliştirebilirsiniz. “Psikoterapi Ne Sağlar?” Yazı Dizisi

Sorunlarınızın nedenlerinin ne olduğu ve nasıl çözülebileceği ile ilgili fikriniz var. Ama beceremiyor musunuz?

Duygu kontrolü, iletişim, zaman yönetimi, esnek düşünme, girişkenlik vb. konularda becerilerinizi yetersiz mi buluyorsunuz?

Bu yüzden hayatınız tatsız, sıkıntılı, mutsuz ve gergin mi geçiyor?

Geçen zaman içerisinde çok şey kaybettiğinizin farkında mısınız?

Becerileriniz kaderiniz değildir. Becerilerinizi geliştirmek evet zor bir şey ama bu işi verimli hale getirmek mümkün.

Devamı

#4. Sorunlarınızı Nasıl Çözebileceğinizi Öğrenebilirsiniz. “Psikoterapi Ne Sağlar?” Yazı Dizisi

Önceki yazıda psikoterapinin sorunlarınızı anlama konusunda neleri sağladığını işlemiştik. Sorunları anlamak ilk ve en önemli adımdır ancak çözüm için yeterli değildir.

Örneğin, yaşadığınız sorunların nedeninin belki de çocukluk dönemi yaşantılarınızla, özgüven eksikliğinizle, değersizlik duygunuzla ya da ilişkide olduğunuz kişilerle ilgili olduğunu biliyorsunuz ancak bu çözüm için yeterli değildir.

Devamı

#3. Sorunlarınızın Asıl Nedenlerini Anlayabilirsiniz: “Psikoterapi Ne Sağlar?” Yazı Dizisi

Sorunlarınızın nedenlerinin ne olduğu ile ilgili bir fikriniz var mı? Fikriniz olsa bile bundan emin misiniz?

Sorunlarınız halen devam ediyorsa gözünüzden kaçan ve anlamlandıramadığınız şeyler olabilir. Psikoterapi göremediklerinizi fark etmenizi sağlar.

Bu yazıda psikoterapinin farkındalık düzeyinizi nasıl arttırdığını öğreneceksiniz.

Devamı

#2. Bilinçaltınızı ve Travmalarınızı Temizleyebilirsiniz: “Psikoterapi Ne Sağlar?” Yazı Dizisi

Geçmişin gölgeleri ya da tanımlayamadığınız şeyler içten içe size engel oluyor gibi mi hissediyorsunuz?

 

Tekrar tekrar aynı tür olayları-senaryoları mı yaşıyorsunuz?

 

Sahip olduklarınızdan dolayı mutlu olmanız gerektiğini biliyorsunuz ya da size böyle söyleniyor ama bunu yapamıyor musunuz?

 

Öyleyse, bilinçdışı etkenler ve sindirilmemiş travmalar yaşamınızı yönlendiriyor diyebilirim!

Devamı