Merhaba

Kendimi geliştirmek hem kişisel yaşamımda, hem de mesleki yaşamımda her zaman yaşamımı biçimlendiren önemli değerlerimden birisi… Bu süreç bitmek bilmeyen şekilde devam ediyor ve devam edecek de… Bu sayfada kendi yolculuğumda mesleki yönden ne gibi süreçlerden geçtiğimi görebilirsiniz.

SİYAH.png

10 yıllık klinik psikoloji deneyimimle aşağıdaki durumları yaşayan yetişkin yaştaki kişilere destek oluyorum:

  • Kronikleşen stres ve beraberinde gelen sorunların nedenlerini ve çözüm yollarını keşfetmek isteyen,
  • Geçmişte yaşadıkları travmaların/bitmemiş meselelerin devam eden etkilerini bitirmeye kararlı,
  • Sırtındaki görünmeyen yükleri bir kenara koymaya istekli,
  • Sorunlarını kendisini rahat ve güvende hissettiği bir çerçevede işlemek isteyen,
  • İlişki becerilerini artırmaya ve huzurlu ilişkiler yaşamaya ihtiyaç duyan,
  • Artık ‘biliyorum ve uygulayabiliyorum’ demek isteyen,
  • Daha kaliteli bir yaşam için faydalı olabilecek şeyleri öğrenmeye çalışan…

 

Siz de bir şeyler yapmanız gerektiğini hissediyor ancak nereden ve nasıl başlayabileceğinizi bilmiyor olabilirsiniz.

Değerli zamanınızı, enerjinizi ve kaynaklarınızı iyi değerlendirebileceğiniz bir adrese ihtiyaç duyabilirsiniz.

Dolayısıyla iyi bir uzman mesleki ve kişisel olarak donanımlı olmalıdır. Bu amaçla lisans ve yüksek lisans eğitimimin dışında yurt içi ve yurt dışında birçok uzun süreli psikoterapi eğitimi aldım.

Psikoloji lisans eğitimimi 2007’de İstanbul Üniversitesi’nde tamamladım ve ikinci bölüm (yandal) olarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında da eğitim gördüm.

2009’da Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tam burslu olarak tamamladım. Üniversite eğitimimin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında birçok uzun süreli psikoterapi eğitimine katıldım.

Psikoloji lisans eğitimi sürecinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Ergen ve Genç Yetişkin servisinde bir dönem staj gördüm.

Yüksek lisans eğitimimde ise yaklaşık iki yıl boyunca klinik birimde depresyon ve kaygı problemlerine yönelik düzenli olarak terapi görüşmeleri gerçekleştirdim. Bu dönemde ülkemizdeki ilk bilişsel davranışçı terapi uzmanlarından ve birçok hoca yetiştirmiş olan Prof. Dr. Perin Yolaç’ın asistanlığını yaptım.

Uzmanlık eğitimi sonrasında 2010 yılında Ankara GATA Psikiyatri bölümü Travma Psikiyatrisi servisinde özellikle askeri travmalar yaşayan, ağır derecede depresyon ve kaygı problemleri yaşayan Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) tanılı gazi ve malül askerlerle yoğunlaştırılmış bireysel ve grup psikoterapisi çalışmaları gerçekleştirdim.

Psikiyatri kliniğindeki bir yıllık görevimin sonlarına doğru askeri travmaların terapisine yönelik birikimimden hareketle, sonraki yıllarda klinikte ve TSK bünyesinde travma tedavi eğitimlerinde kullanılmak üzere bireysel ve grup düzeyinde uygulanabilecek ayrıntılı bir psikoterapi eğitim programı ve el kitabı hazırladım.

Buradaki görevimin ardından 2011-2012 yılları arasında özel bir hastanenin iki farklı şubesinde psikoterapist olarak görev alarak özellikle depresyon, kaygı bozuklukları, öfke problemleri, çift-aile ilişki problemleri ve cinsel işlev bozuklukları alanlarında yakınmaları bulunan birçok danışanla çalıştım. Bu çalışmalarımın yanı sıra Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) bünyesinde de danışan gördüm.

2012-2019 arasında, Teşvikiye Nişantaşı’ndaki bir psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezinde psikoterapist olarak birçok farklı türde sorunlar yaşayan danışanlarımla çalıştım.

Danışmanlık çalışmalarımın yanı sıra, ilgi alanlarım doğrultusunda eğitim, süpervizyon ve bilimsel araştırma faaliyetlerinde bulunuyorum.

Avrupa EMDR Derneği onaylı sertifikalı EMDR uzmanıyım.

2014 yılından beri Türkiye EMDR Derneği’nin (EMDR-TR) denetleme kurulu başkanıyım.

Almanya merkezli World Association of Positive and Transcultural Psychotherapy onaylı sertifikalı Pozitif Psikoterapi uzmanıyım.

Şu anda Caddebostan/İstanbul’da kurucu ortaklarından olduğum ofisimde danışmanlık, eğitim ve akademik çalışmalarıma devam ediyorum.

Nasıl Bir Yaklaşımla Çalışıyorum?

Psikolojik destek için gelen danışanlarımla Pozitif Psikoloji Yöntemleri ve EMDR’yi birlikte kullandığım bir yol izliyorum. Bu modelde psikolojik güçlükleri hem bilinçdışı faktörlerle birlikte derinlemesine, hem de anlaşılır bir dille aktif ve verimli bir biçimde ele alabiliyoruz.

Danışmanlık çalışmalarımda yaşantısal ve süreç odaklı modele uygun bir yaklaşımı benimsiyorum. Normal yaşantınızda diğer insanlar size açık ve dürüst bir geri bildirimde bulunmakta zorlanır.

Çalıştığım danışanlarıma seansta gördüğüm ve aldığım bilgilere göre farkındalık sağlayan geribildirimlerde bulunmayı çok önemsiyorum.

Seanslarda uzmanın pasif konumda dinlemesi ya da çok didaktik bir yaklaşım içinde olmasını bir problem olarak gördüğümden dengeli bir yaklaşımı ve o anda kişinin ihtiyaç duyduğu yol ne ise o yolu kullanmaya çalışıyorum.

Bilgilerimi güncel tutmak amacıyla yurt dışındaki güncel psikoterapi ve kişisel gelişim literatürünü takip ediyor, uzmanlara yönelik eğitimlere düzenli olarak katılıyorum.

Danışmanlık çalışmaları dışında kişisel gelişime yönelik eğitim ve koçluk hizmetleri de veriyorum. Kişisel gelişim alanına özellikle ülkemizdeki psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatri uzmanları tarafından yeterince odaklanılmadığını görüyoruz.

Belirgin bir sorunu olmayan ancak yaşam kalitesini artırmaya ihtiyaç duyan birçok kişi var. Dolayısıyla çalışmalarımda bu boşluğa yönelik hizmetlere de odaklanıyorum.

Bazı durumlarda kronik sorunların da çözümlenmesindeki eksik parça yaşam kalitesini daha proaktif olarak çözümleyecek yollara odaklanmak oluyor. 

Psikoterapi ile kişisel gelişim alanı tutarlı ve bilimsel bir çerçevede ele alınabilmektedir. Özellikle Pozitif Psikoterapi ve EMDR yaklaşımının etkisiyle kişisel gelişime yönelik ihtiyaç odaklı, EMDR modeli (protokolü) geliştirme, makale ve kitap çalışmalarım devam etmektedir.