EMDR

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

EMDR başta travma ve kaygı sorunlarının terapisi olmak üzere son yıllarda oldukça popüler olan bir yöntem. Travma kelimesi gözünüzü korkutmasın. Başaçıkmakta zorlandığınız her olayı travma olarak değerlendirebiliriz.

İlginç bir uygulama prosedürü olan EMDR seanslarının nasıl geçtiğini merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Sizlere bu yazıda, deneyimli bir EMDR terapisti olarak standart bir EMDR terapisinin nasıl uygulandığını detaylı olarak tanıtacağım.

Devamı

EMDR Yöntemi Hakkındaki Kaynaklar

KİTAPLAR

Shapiro, F. (2012). EMDR Terapisi Teknikleri ile Acı Anıları Silmek. Kuraldışı Yayınevi

Grand, D. (2005). Işık Hızıyla İyileşme. Kuraldışı Yayınevi

ARAŞTIRMALAR*

Dünya çapında yapılmış birçok bilimsel araştırma sonucuna göre EMDR yöntemi, travma sonrası stres bozukluğu başta olmak üzere farklı türdeki birçok problem türünde başarılı sonuçlar vermektedir.

Devamı

EMDR Öyküleri

EMDR Terapisi İyileşme Öyküleri

 

EMDR terapisi ile birçok türdeki problem alanında kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Bu yazıda sizlere EMDR’nin kurucusu Francine Shapiro’nun ”EMDR ile acı anıları silmek” kitabından esinlenerek birçok öyküyü paylaştım.

Buradaki örneklerin tamamına yakınının benzerlerini kendi çalışmalarımda da gözlemleme fırsatım oldu.

İnsanların kendilerini keşfetme ve yaşamlarını yeniden dizayn etmelerine tanıklık edebildiğim bir mesleğim olduğu için çok mutluyum.

Devamı

EMDR Yönteminin Teorisi

Shapiro EMDR terapisinde görülen tedavi edici etkileri açıklayabilmek için bir bilgi işleme teorisi geliştirmiştir. Bu teorik model aynı zamanda kişiliğin, psikolojik problemlerin ve ruhsal rahatsızlıkların gelişimini açıklamaktadır. Aşağıda Shapiro’nun bu modelinin kısaltılmış bir özetini bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak için sık sorulan sorular ya da kaynaklar bölümünden faydalanabilirsiniz.

Devamı

EMDR Yönteminin Tarihi

1987’de Francine Shapiro bir gün parkta yürürken tesadüf eseri gözlerini sağa ve sola doğru ritmik olarak hareket ettirdiğinde olumsuz anıları ile ilgili rahatsız edici duygularının azaldığını farketti. Göz hareketlerinin bir çeşit duyarsızlaştırıcı etkisi olduğunu düşünüp bunun üzerine araştırma yapmaya karar verdi. Bu araştırmalarında göz hareketlerinin başkalarında da rahatlatıcı bir etkisi olduğunu belirledi. Bu süreçte sadece göz hareketlerinin yeterli olmadığını anlayarak başka terapi yöntemleri de eklemeye başlayarak EMDR’nin temellerini atmaya başladı.

Devamı

EMDR Nedir?

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing: Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) olumsuz yaşam deneyimleri sonucu ortaya çıkan semptomları ve duygusal sıkıntıları iyileştirmeye yardımcı olan bir psikoterapi yöntemidir.

EMDR’nin etkinliği üzerine yapılmış olan birçok araştırmanın sonuçlarına göre yıllarca sürebilen klasik psikoterapi yöntemlerinden elde edilen yararlara EMDR terapisi ile çok daha kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Devamı

Zihninizdeki karmaşa hissiniz için bir ilaç: Kutu Yöntemi

Yaşadığınız problemler karşısında bunalmanızın en önemli nedenlerden birisi de aynı anda birçok şeyi birden zihinde tutarak uzun sure düşünme eğiliminde olmaktır. Bu yüzden de aslında problemlerinizi yüzeysel bir düzeyde analiz edersiniz. Zihninizde dönen bozuk bir plak varmış gibi hissedersiniz.

Aklınıza aynı anda birçok şey geliyordur. Ancak aslında hep benzer şeyleri düşünüyorsunuzdur. Kendinizi de bu şekilde düşünmekten alıkoyamadığınızı farkediyorsunuzdur. Bunun için size çok faydalı bir tekniği anlatacağım:

KUTU YÖNTEMİ

Devamı