EMDR

EMDR Yöntemi Hakkındaki Kaynaklar

KİTAPLAR

Shapiro, F. (2012). EMDR Terapisi Teknikleri ile Acı Anıları Silmek. Kuraldışı Yayınevi

Grand, D. (2005). Işık Hızıyla İyileşme. Kuraldışı Yayınevi

ARAŞTIRMALAR*

Dünya çapında yapılmış birçok bilimsel araştırma sonucuna göre EMDR yöntemi, travma sonrası stres bozukluğu başta olmak üzere farklı türdeki birçok problem türünde başarılı sonuçlar vermektedir.

Devamı

EMDR Terapisi İyileşme Öyküleri

EMDR Terapisi İyileşme Öyküleri

 

EMDR terapisi ile birçok türdeki problem alanında kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Aşağıdaki EMDR terapisi öyküleri Francine Shapiro’nun ‘Acı Anıları Silmek’ adlı kitabından uyarlanmıştır. İsimler ve bazı tanıtıcı ayrıntılar gizlilik gereği değiştirilmiştir. EMDR terapisi uygulamalarımızda aşağıdaki türdeki durumlarla sık bir şekilde karşılaşmaktayız.

Devamı

EMDR Yönteminin Teorisi

Shapiro EMDR terapisinde görülen tedavi edici etkileri açıklayabilmek için bir bilgi işleme teorisi geliştirmiştir. Bu teorik model aynı zamanda kişiliğin, psikolojik problemlerin ve ruhsal rahatsızlıkların gelişimini açıklamaktadır. Aşağıda Shapiro’nun bu modelinin kısaltılmış bir özetini bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak için sık sorulan sorular ya da kaynaklar bölümünden faydalanabilirsiniz.

Devamı

EMDR Yönteminin Tarihi

1987’de Francine Shapiro bir gün parkta yürürken tesadüf eseri gözlerini sağa ve sola doğru ritmik olarak hareket ettirdiğinde olumsuz anıları ile ilgili rahatsız edici duygularının azaldığını farketti. Göz hareketlerinin bir çeşit duyarsızlaştırıcı etkisi olduğunu düşünüp bunun üzerine araştırma yapmaya karar verdi. Bu araştırmalarında göz hareketlerinin başkalarında da rahatlatıcı bir etkisi olduğunu belirledi. Bu süreçte sadece göz hareketlerinin yeterli olmadığını anlayarak başka terapi yöntemleri de eklemeye başlayarak EMDR’nin temellerini atmaya başladı.

Devamı

EMDR Yöntemi Nasıl Uygulanır?

EMDR Terapisinin Aşamaları

 

EMDR terapisi tedavi etkinliğini en yüksek seviyeye çıkarabilmek için birçok farklı unsuru terapi sürecine dahil eder. Terapi sürecinde dikkat üç farklı zaman dilimine verilir: Geçmiş, Şimdi, Gelecek.

Devamı

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing: Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) olumsuz yaşam deneyimleri sonucu ortaya çıkan semptomları ve duygusal sıkıntıları iyileştirmeye yardımcı olan bir psikoterapi yöntemidir. EMDR’nin etkinliği üzerine yapılmış olan birçok araştırmanın sonuçlarına göre yıllarca sürebilen klasik psikoterapi yöntemlerinden elde edilen yararlara EMDR terapisi ile çok daha kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Devamı

Zihninizdeki karmaşa hissiniz için bir ilaç: Kutu Yöntemi

Yaşadığınız problemler karşısında bunalmanızın en önemli nedenlerden birisi de aynı anda birçok şeyi birden zihinde tutarak uzun sure düşünme eğiliminde olmaktır. Bu yüzden de aslında problemlerinizi yüzeysel bir düzeyde analiz edersiniz. Zihninizde dönen bozuk bir plak varmış gibi hissedersiniz.

Aklınıza aynı anda birçok şey geliyordur. Ancak aslında hep benzer şeyleri düşünüyorsunuzdur. Kendinizi de bu şekilde düşünmekten alıkoyamadığınızı farkediyorsunuzdur. Bunun için size çok faydalı bir tekniği anlatacağım:

KUTU YÖNTEMİ

Devamı

EMDR: Geçmişten gelen yüklerinizden kurtulma terapisi

‘Bilinçaltımda geçmişin birçok yükünün biriktiğini hissediyorum’

Geçmişte yaşadıklarımın şu andaki ruh halimi, bedensel hislerimi ve olaylara bakış açımı etkilediğini hissediyorum’

‘Hislerim bazen ortadaki konuya fazla geliyor gibi düşünüyorum, normalde bu kadar sinirlenilmemesi, korkulmaması, üzülmemesi gereken şeylere fazla tepki veriyorum’

Devamı

Erken Dönem (0-3 yaş) Yetişkin Travma Terapisi

Şu andaki olumsuz hislerimin nedenlerinin çok gerilere dayandığını hissediyorum ancak hiç bir şey hatırlamıyorum, bu yüzden de bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum

 

Annem bana hamileyken kendi hayatında olumsuz şeyler yaşıyormuş, zor bir hamilelik dönemi geçirmiş

 

Bebeklik ve küçük çocukluk dönemimde problemli bir ortamda büyümüşüm

 

Problemlerimin nedenlerini biliyorum, çözüme yönelik adımlar atıyorum ve bunlar işe de yarıyor. Ancak yine de bedenimde hissettiğim rahatsızlık ve huzursuzluk hissi bir türlü dinmiyor. Bu his sanki ben doğduğumdan beri varmış gibi geliyor

Devamı