Yaşamınız Ne Kadar Dengeli? – 1: Giriş

Nasıl ki sebze, meyve, et vb. gıdaları dengeli bir şekilde tüketmek bedensel sağlığınız için önemliyse aynı şekilde yaşamınızın tümünde dengeyi göz önünde bulundurmanız da psikolojik sağlığınız için çok önemlidir. Yaşamınıza nasıl denge getireceğiniz konusunu birkaç makalede anlatırken benim oldukça önem verdiğim ‘Pozitif Psikoterapi’ yaklaşımının denge prensibinden faydalanacağım.

Peki dengelenecek alanlar nelerdir? Yaşamımızda ne tür alanlar var ki bizim dengelemeye özel bir çaba göstermemiz gereksin? Bu alanlar:

  1. Beden
  2. İlişki
  3. Başarı ve Kontrol
  4. Gelecek, anlam, maneviyat

Yaşam enerjinizi bu dört alana olabildiğince dengeli bir şekilde paylaştırmanız genel huzur halini daha sık deneyimlemenizi sağlayacaktır. Yaşam koşulları bazen enerjinizi belli bir yana daha çok odaklamanızı gerektirebilir (Örneğin, çalışan bir kadının hamilelik sonrası başarı alanına daha az ilişki alanına daha çok zaman harcaması). Ancak bunun çok uzun sürmemesi gerekir. Yaşadığınız sıkıntıların bir nedeni de aslında bu dört alana enerjinizi eşit bir şekilde yoğunlaştıramamaktan kaynaklanmaktadır. Örneğin, özgüven ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz en önemli alan başarı alanıyken enerjinizin çoğunu ilişki alanına odaklayarak insanlardan sürekli onay almak istemeniz gibi. Bu durumda hem başarı alanına yatırılan az enerji nedeniyle o alandan alabileceğiniz şeyleri almakta zorlanırsınız, hem de ilişkileriniz onay ihtiyacını ön plana almanız nedeniyle olumsuz etkilenebilir.

Dengeli bir yaşamın dört alanı ile ilgili bu yazı dizisinin ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı bir şekilde bu alanların ne olduğunu, mevcut enerji yatırımınızın ne düzeyde olduğunu ve bu alanları nasıl dengeleyebileceğinize yönelik bazı ipuçları vermeye çalışacağım.

Uzm. Psk. Cem Gümüş

 

Bkz.

Beden

İlişki

Başarı

Gelecek, anlam, maneviyat

Pozitif Psikodinamik  Terapi

 

Kaliteli Yaşam Danışmanlığı ve Travma Terapisi/EMDR özel çalışma alanlarımdır.

Psikolojik güçlükler ve kişisel gelişime yönelik birçok içerik (kitap ve online eğitimler vb.) paylaşıyorum.

İçeriklere ulaşmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendinin Terapisti Ol Kitabı

psikolog kitapları öneri kendinin terapisti ol

Daha Kaliteli Bir Yaşam İçin
4 Basamaklı Uyan Yöntemini
Nasıl Kullanabileceğinizi Öğrenin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir