EMDR Terapisi Etkin Bir Yöntem midir?

EMDR terapisinin etkili, faydalı olabileceğini düşünüyorsun ve bu konuda bir destek almaya karar verdin ama “Acaba EMDR etkili mi, bu yöntemle destek almaya başlarsam elde ettiğim kazanım kalıcı olacak mı, bu etkiler sürekli devam edecek mi?” şeklinde bir konu aklına takılmış, kafanı karıştırıyor olabilir.

Bu da makul bir düşünce çünkü sonuçta maddi, manevi bir yatırım yapacaksın.

Bu yatırımın da en iyi ve kalıcı şekilde karşılığını almak istiyorsun.

Bu bölümde seninle, EMDR yönteminin kalıcılığıyla ilgili bazı bilgileri paylaşacağım.

Bunlar aynı zamanda kendi danışanlarımızla paylaştığımız bilgilerdir.

(EMDR TERAPİSİ DETAYLI VİDEO DİZİSİNİ İZLEDİNİZ Mİ?

AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ)

YouTube Kanal Linki

EMDR, bir travma terapisidir ve spesifik, net olayları işlemede özellikle etkili bir yaklaşımdır.

Spesifik olaydan kastım yeri, zamanı ve içinde bulunulan durumun net olduğu durumlardır.

Belirsiz hisleri, duyguları değil de; hatırladığında yerini, zamanını, dahil olan kişileri, içinde bulunduğun durumları net bir şekilde anlatacağın olaylarda EMDR terapisini etkili bir şekilde kullanabiliyoruz.

Bunu bir trafik kazası üzerinden ele alalım. Diyelim ki, geçirdiğin trafik kazası sonrasında bir kaygı sorunu yaşıyorsun.

“Ya tekrar kaza olursa” şeklindeki bir kaygıyla birlikte arabaya binmekten çekiniyorsun.

Bindiğinde de arabayı kullanan kişiye de “yavaş sür, acele etme” şeklinde bir şeyler söyleme ihtiyacı duyuyorsun. Daha sonra da bu konuyla ilgili olarak terapiye geldin.

Bu örnekte, yaşadığın sorunları başlatan olay net ve bellidir.

Yaşadığın trafik kazası sonrasında sıkıntıların ortaya çıktı. Daha öncesinde arabaya binmekle alakalı herhangi bir kaygın yoktu.

O trafik kazasını doğrudan hatırladığında aklına kaza anıyla ilgili belli görüntüler, sesler, hatta belki de kokular geliyor. Net bir şekilde hatırlayabiliyorsun bunları.

Aklından belli düşünceler geçiyor; o an öleceğini düşünmüş olabilirsin, kaygı hissi, çaresizlik hissi gibi belli duygular içine girmiş olabilirsin. Bedeninde de kaygı ve gerginliğe bağlı belirli hisler var.

İşte EMDR yönteminde biz bu olaya geri dönüp, o kaza anını işleyip, sindirdiğimizde artık bu duyguları, düşünceleri, bedensel hisleri şiddetli bir şekilde hissetmemeye başlarsın.

Ve bunu o olayı düşündüğünde kalıcı bir şekilde hissedersin.

Bu olayı artık sindirip işlediysek bir daha asla o kaza anını hatırladığındaki gibi yoğun hisler içine girmezsin.

Şu noktada şöyle bir düşünce aklına gelmiş olabilir; “Her yaşanılan olay da böyle tek bir olay sonrası mı oluyor?”

Tabi ki hayır.

Hatta belki sen de şu anda bu satırları okurken yaşadığın sorunların aslında birçok olayın bir araya geldiği olaylar dizisinin sonucunda olduğunu fark etmiş olabilirsin.

Mesela bizim en sık çalıştığımız konuların başında özgüven sorunları, değersizlik, güvenlik sorunları geliyor.

Bunlar da tabi ki onlarca, hatta yüzlerce irili ufaklı olayın bir araya gelmesiyle birlikte alışkanlık haline gelen sorunlardır.

Çoğu zaman bu sorunlar da dolayısıyla net, spesifik anlarla başlamıyor.

Bu yüzden özgüven sorununla alakalı olaylardan sadece bir tanesini ele almak senin kendine güven sorununu kalıcı bir şekilde çözmeyecektir.

Bunun yanında özgüven sorunun varsa ve bunun için terapiye başvurduysan, özgüven sorununun altındaki olayların tamamını da işlemek gerekmiyor. Böyle olsaydı yıllarca terapiye devam etmen gerekirdi.

EMDR terapisinde, domino taşı etkisi denilen bir duruma ulaşmaya çalışıyoruz.

Belki bir yerlerde görmüşsündür; domino taşlarını arka arkaya, tek tek dizerler ve bir tanesine dokununca diğer taşlarda sıralı bir şekilde kendiliğinden devrilmeye başlar.

İşte biz de EMDR terapisiyle birlikte, seni terapiye getiren sorun ya da konu neyse bunun temelindeki aklına geldiğinde seni rahatsız eden birkaç tane kilit olaya odaklanıyoruz. Böylece diğer olaylar da kendiliğinden işlenmeye başlıyor.

Herhangi bir olayı işlediysek ve sonra o olayı tekrar hatırladığında artık nötr diyebileceğimiz bir rahatsızlık düzeyine indiyse o olayı kalıcı olarak işlemiş olduğumuzu kabul edebiliriz.

Yaşadığın olayların aşağı yukarı çoğu birbirine benzer özellikler içerir. Belki yerler, kişiler, zaman farklı olacaktır ama olaylara eşlik eden düşünceler, duygular, bedensel hisler genellikle benzer olur. Dolayısıyla bir olayı işlediğimizde ona benzeyen diğer olayları da otomatik olarak işleme şansı elde ediyoruz.

Diyelim sen de bir olayı işledin, o gün seansın bitti ve seans sonrasında eğer o işlediğin olaya benzer başka olaylar aklına gelirse zihnin bunu otomatik olarak “Bu durum da aynen seansta işlediğimiz duruma benziyor. Benzer şekilde düşünebilirim, davranabilirim” şeklinde ele alabilmektedir.

“Aynı durum olsa, aynı şey başıma gelse artık daha farklı hareket edebilirim” bakış açısını öğrendiğin için artık o etki kalıcı şekilde senin oluyor.

Özetle, EMDR yönteminin etkili ve kalıcı olduğu yerler net, spesifik bir şekilde hatırladığın; yeri, zamanı, durumu belli olan olaylardır.

Özellikle EMDR terapisinde bu tarz net olaylara ulaşmaya çalışırız çünkü o zaman terapi en verimli hale gelmektedir.

Hatırladığın herhangi rahatsız edici bir olayı, artık rahatsız etmeyecek, kalıcı bir şekilde geride bırakmış olmak, sindirmiş olmak kulağa nasıl geliyor?

Uzm. Psk. Cem Gümüş

Kaliteli Yaşam Danışmanlığı ve Travma Terapisi/EMDR özel çalışma alanlarımdır.

Psikolojik güçlükler ve kişisel gelişime yönelik birçok içerik (kitap ve online eğitimler vb.) paylaşıyorum.

İçeriklere ulaşmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendinin Terapisti Ol Kitabı

psikolog kitapları öneri kendinin terapisti ol

Daha Kaliteli Bir Yaşam İçin
4 Basamaklı Uyan Yöntemini
Nasıl Kullanabileceğinizi Öğrenin

Bir Yanıt

  1. “Hatırladığın herhangi rahatsız edici bir olayı, artık rahatsız etmeyecek, kalıcı bir şekilde geride bırakmış olmak, sindirmiş olmak kulağa nasıl geliyor?”

    Katilimi kişisel bir çıkar uğruna affetmişim gibi geliyor. Bu kesinlikle gerçek bir affediş değil, bu katlimi onaylamak değil. Bu yalnızca vaad edilen yıllardır beklediğim o ferah hisse kavuşma ödülüne nail olma çabası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Edinebilirsiniz

''EMDR Rehberi''
E-Kitabı

EMDR hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını içeren kitabı edinmek için aşağıdaki linkteki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.