#10. Diğer İnsanlara Daha Çok Etki Edebilirsiniz. “Psikoterapi Ne Sağlar?” Yazı Dizisi

Diğer insanlarla kurduğunuz ilişkiler sizin en büyük mutluluk ve mutsuzluk kaynağınız olabilir. Bu yüzden bu ilişkilerde bazen karşı tarafa daha çok etki edebilmek istersiniz.

Böylece hem kendi ihtiyaçlarınız hem de karşı tarafın ihtiyaçları daha uygun şekilde karşılanıp aradaki ilişkiden beslendiğinizi hissedebilirsiniz.

Psikoterapi desteğiyle kendinizi tanıdıkça, sorunlarınızı çözümledikçe ve becerilerinizi geliştirdikçe diğer insanlara daha çok etki edebildiğinizi fark edersiniz.

Etki etmeyi manipüle etmek olarak düşünmeyin. Manipülasyon karşı tarafın ihtiyaçlarını gözetmeden tamamen kendi istekleriniz doğrultusunda onu istediğiniz doğrultuda yönlendirmektir.

Bilgi ve becerilerinizi bu anlamda kullanmanız da mümkün ancak manipülasyona dayanan bir ilişki eninde sonunda her iki tarafa da zarar verecektir.

Hayatınızdaki her kişiye belirli düzeylerde etki etme ihtiyacınız vardır.

Etki etmeye ihtiyaç duyduğunuz kişi eşiniz/partneriniz olabilir. Onun sizi daha iyi anlamasını, daha rasyonel hareket etmensi, kendi hayatındaki sorunlarını etkili şekilde çözümleyebilmesini, ona kendini daha iyi anlaması konusunda destek olmayı isteyebilirsiniz.

Çocuğunuza etki etme ihtiyacınız olabilir. Ona duygularını da göz önünde tutarak sınır koyabilmek, kendi hayatının sorumluluğunu almayı öğrenmesini sağlamak, empatik olmak gibi konularda etki etmek isteyebilirsiniz.

Kendi anne babanıza ya da bir yakınınıza sizin artık bir yetişkin olduğunuzu kabullenmesi-görmesi konusunda ya da onun kendi hayatında farkına varması-geliştirmesi gereken noktalar konusunda etki etmeniz gerekebilir.

Arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza, yöneticilerinize ve diğer tüm insanlara bir şekilde etki etme arzunuz-ihtiyacınız yaşamınızın her anında zaman zaman hissettiğiniz bir şeydir. Bu kişiler kendi kontrolünüz dışındaki kişiler olduğundan etki etme gücünüzü sınırlı hissedersiniz.

Başka bir insana etki etme gücünüz aslında gerçektende sınırlıdır ancak bu sınırlara verimli bir şekilde yaklaşmıyor olabilirsiniz. Ya fazla zorluyor ya da suya sabuna dokunmadan uzak duruyor olabilirsiniz. Her iki durum da sizi sıkışmış hissettirir.

Bu sıkışmışlık hissinden arınmada ve değiştirme/kabul etme dengesini kurmada psikoterapiden elde edeceğiniz kazanımların büyük bir faydası olabilir.

Psikoterapinin faydaları yazı dizisinde şu ana kadar anlattığım maddeler üzerinden insanlara etki etmede psikoterapi aldığınızda ne gibi avantajlarınız olabileceğini inceleyelim.

Psikoterapinin Faydaları ve Diğerlerine Etki Etmede Sağlayabileceği Avantajlar

  • Psikoterapiyle Kendinizi Keşfedeceğiniz Özel Bir Ortam: Etki etmek istediğiniz kişi ile yaşadığınız sorunların arka planını objektif bir şekilde ele alabileceğiniz ve duygularınızı rahat bir şekilde açabileceğiniz bir ortamınız vardır.
  • Psikoterapiyle Bilinçdışı Yüklerden ve Travmalardan Arınırsınız: Duygularınızı yükselten ve bu yüzden kendinizi etkili şekilde ortaya koymanızı ve karşı tarafı objektif değerlendirmenizi engelleyen bilinçdışı travmalar ve kırgınlıkların etkilerinden arınabilirsiniz.
  • Psikoterapiyle Sorunlarınızın Nedenlerini Anlarsınız: Sorun yaşadığınız kişiye neden etki edemediğinizin nedenlerini anlarsınız
  • Psikoterapiyle Sorunlarınızın Çözüm Yolları Olduğunu Keşfedersiniz: Karşınızdaki kişiye daha verimli şekilde nasıl etki edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • Psikoterapiyle Becerilerinizi Geliştirme Fırsatı Bulursunuz: Etki etmek istediğiniz kişiyle açık ve etkili bir iletişim kurma gibi birçok becerinizi geliştirebilirsiniz.
  • Psikoterapi Desteğiyle Potansiyelinizle Temas Kurabilirsiniz: İş ve başarı alanlarında da diğer insanlara daha çok etki edebilecek içsel potansiyelinizi fark edip diğer insanlara daha çok katkı sağlayabilecek gücü ve motivasyonu hissedebilirsiniz.
  • Psikoterapiyle Psikolojik Esnekliğiniz Gelişir: İnsanlara etki ederken karşı tarafın sınırlarını gördüğünüzde buna göre esnek hareket edebilirsiniz.
  • Psikoterapiyle Yaşam Kaliteniz Artar: Sizin için önemli kişilerle daha sağlıklı ve açık bir iletişim kurdukça her alanda yaşam kalitenizin arttığını hissedersiniz.
  • Psikoterapide Terapistiniz Sizin İçin Bir Rol Modelidir: Terapistinizle yaptığınız çalışmalarda bir noktadan sonra onun iletişim kurma ve duyguları ele alma tarzını içselleştirerek diğer insanlara daha empatik, sakin, açık, meraklı ve aynı zamanda kendi değerlerini koruyan ve rasyonel şekilde nasıl yaklaşabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

 

Yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz.

Uzm. Psk. Cem Gümüş

Kaliteli Yaşam Danışmanlığı ve Travma Terapisi/EMDR özel çalışma alanlarımdır.

Psikolojik güçlükler ve kişisel gelişime yönelik birçok içerik (kitap ve online eğitimler vb.) paylaşıyorum.

İçeriklere ulaşmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendinin Terapisti Ol Kitabı

psikolog kitapları öneri kendinin terapisti ol

Daha Kaliteli Bir Yaşam İçin
4 Basamaklı Uyan Yöntemini
Nasıl Kullanabileceğinizi Öğrenin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir