Vagus Sinirinizi Uyararak Daha İyi Hissedebilirsiniz

Latincede vagus ‘gezgin’ anlamına gelir. Vagus siniri beyin beden arasındaki bağlantıları içeren büyük bir yapıdır. Sindirim sistemi, kalp, akciğer gibi birçok organ ile beyin arasında bağlantı kurulmasını sağlar. Dolayısıyla zihinsel iyilik halinizi de doğrudan etkileyen işlevlerde büyük bir payı bulunmaktadır.

Vagal sinirin enerji frekansı ‘tonu’ bu noktada çok önemlidir. Vagal ton bu sinirdeki biyolojik aktivitenin düzeyi anlamına gelir. Bu aktivite düzeyi zihinsel ve psikolojik iyi hissetme hali için çok önemli bir etkendir.

(PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİMLE İLGİLİ DAHA ÇOK BİLGİ İÇİN

YOUTUBE KANALIMI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ)

YouTube Kanal Linki

Parasempatik sistem gevşemeden sorumludur. Vagal ton ne kadar yüksekse parasempatik sistem daha kolay aktive olur. Böylece stresli bir durumla karşılaşıldığında beden daha hızlı bir şekilde rahatlayabilir. Stresli durumlarla daha etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Aşağıda verilen kaynakçadaki birçok bilimsel çalışma bunu kanıtlamıştır.

Bu çalışmalardaki ilginç sonuçlardan birisi vagal ton düzeyinin anneden bebeğe aktatıldığıdır. Depresif, kaygılı ya da agresif bir duygudurumu baskın bir şekilde yaşayan annelerde vagal tonun düşük olduğu anlaşılmıştır. Yeni doğan bebeklerinde de vagal tonun yanında serotonin ve dopamin seviyelerinde de ortalama altı değerler olduğu görülmüştür.

Vagus sinirinin öneminin anlaşılmasıyla birlikte bu siniri doğrudan uyarmayı amaçlayan bazı tıbbi yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır ancak bunu doğal yollarla da artırmak mümkündür. Psikoterapi çalışmalarında dengeli ve kaliteli bir yaşam için önerdiğimiz bazı aktivitelerin vagus aktivitesini artırdığı görülmektedir:

  1. Soğuk duş almak. Birkaç saniyeden başlayıp süreyi kademeli olarak uzatabilirsiniz.
  2. Derin ve yavaş bir şekilde nefes alıp vermek. Diyafram nefesiyle karın kaslarınızı kullanın. Birkaç dakika süren ve arada normal ritmde nefes aldığınız setler yapın.
  3. Probiyotik yönünden zengin gıdalar (yoğurt, kefir, turşu vb.) tüketerek bağırsak florasını aktive etmek
  4. Aralıklı oruç tutarak beslenmek. Belirli bir zamanlamayla oruç tutarak beslenmenin zihinsel ve bedensel sağlığınıza birçok faydası olduğu görülmüştür. Bunlar arasında vagal aktivite artışı da vardır. Size uygun bir beslenme düzeni için bu konudaki bir uzmana danışabilirsiniz.
  5. Omega-3 yağı yönünden zengin yiyecekleri tüketmek
  6. Fiziksel egzersiz yapmak. Yürüme, koşma, ağırlık kaldırma vb. fiziksel olarak aktive edecek her türlü faaliyet.
  7. Masaj
  8. Meditasyon, yoga, bilinçli farkındalık (mindfulness) egzersizleri yapmak
  9. Şarkı söylemek, mırıldanmak, kahkaha atmak, gargara yapmak. Vagus siniri ses telleri ve boğaz kaslarınızla bağlantılıdır. Bu yüzden bu alanları aktif şekilde kullandığınızda vagal ton artar.
  10. Sosyal aktiviteler. Sosyal temas ve bu temastan keyif almak, eğlence ve mizah dolu bir ortamda bulunmak

KAYNAK

https://www.optimallivingdynamics.com/vagus-nerve-references

Bkz. https://www.cemgumus.com/pozitif-psikoterapi-html/

Kaliteli Yaşam Danışmanlığı ve Travma Terapisi/EMDR özel çalışma alanlarımdır.

Psikolojik güçlükler ve kişisel gelişime yönelik birçok içerik (kitap ve online eğitimler vb.) paylaşıyorum.

İçeriklere ulaşmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendinin Terapisti Ol Kitabı

psikolog kitapları öneri kendinin terapisti ol

Daha Kaliteli Bir Yaşam İçin
4 Basamaklı Uyan Yöntemini
Nasıl Kullanabileceğinizi Öğrenin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir