Yazılarım

EMDR Yönteminin Tarihi

1987’de Francine Shapiro bir gün parkta yürürken tesadüf eseri gözlerini sağa ve sola doğru ritmik olarak hareket ettirdiğinde olumsuz anıları ile ilgili rahatsız edici duygularının azaldığını farketti. Göz hareketlerinin bir çeşit duyarsızlaştırıcı etkisi olduğunu düşünüp bunun üzerine araştırma yapmaya karar verdi. Bu araştırmalarında göz hareketlerinin başkalarında da rahatlatıcı bir etkisi olduğunu belirledi. Bu süreçte sadece göz hareketlerinin yeterli olmadığını anlayarak başka terapi yöntemleri de eklemeye başlayarak EMDR’nin temellerini atmaya başladı.

Başlangıçta EMD (Eye Movement Desensitization: Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma) olarak adlandırdığı yönteminin geçmişteki olumsuz deneyimler konusunda sadece duygusal rahatlama sağlamadığını aynı zamanda bakış açısında da değişikliklere neden olduğunu farkettiğinden dolayı 1991 yılında yöntemine EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing: Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) adını vermiştir.

EMDR terapisinin birçok kişide kısa sürede etkili olduğunu gören ve bu konuda birçok araştırma yapan  Shapiro bu yöntemi diğer meslektaşlarına da öğretmek amacıyla EMDR enstitüsünü (EMDR Istitute, Inc) kurmuştur. Yöntemin yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle de Travma Sonrası Stres Bozukluğunda diğer birçok yönteme göre hızlı iyileşmeler sağlaması nedeniyle popülerliği gittikçe artmıştır.

Son yıllarda EMDR terapisinin sadece travmatik deneyimlerde değil kaygı problemleri, depresyon, öfke kontrol problemleri, performans geliştirme vb. birçok farklı konuda da etkili bir şekilde kullanılabileceği görülmüş, ek yöntemler geliştirilmiş, birçok araştırma yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. 1995 yılında kurulan Uluslararası EMDR Derneği (The EMDR International Association) EMDR terapistlerinin eğitim standartlarını belirlemiş ve tüm dünyada benzer düzeyde bir eğitim alınmasını sağlamıştır.

KAYNAK: The EMDR Institute (Uluslararası EMDR Enstitüsü)

Uzm. Psk. Cem Gümüş

 

EMDR Nedir?
EMDR Yönteminin Teorisi

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir