Cinsellik insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Sadece bedensel ihtiyaçları değil, aynı zamanda duygusal yakınlık ihtiyacını da kapsamaktadır. Dolayısıyla partnerler arasındaki ilişkinin her türlü duygusal ve bedensel yansıması cinsellik olarak tanımlanabilir.

 

Yaşamın önemli olan alanlarından biri olan cinsellik aynı zamanda en çok sorun yaşanan alanların başında gelir.

 

Cinsel sorun nedir?

Bilgi eksikliği nedeniyle cinsel ilişkinin kalitesinde meydana gelen problemlere cinsel sorun denilmektedir. Doğru bilgilenmeyle bu tür sorunlar çözülebilmektedir.

 

Örneğin, boşaldıktan hemen sonra tekrar sertleşemediğini görüp bu yüzden morali bozulan bir çift düşünün. Böyle bir durumda erkeklerde boşalmanın gerçekleşmesinden hemen sonra tekrar uyarılıp sertleşme için biraz zaman geçmesinin gerektiği bilinmemektedir. Gereksiz yere gösterilen çaba daha sonra strese neden olur. Stres yüzünden de uyarılma düzeyi azalır. Kısır döngünün fark edilmesi birçok yanlış anlamanın önüne geçerek cinselliğin kalitesini artırılabilir.

 

Cinsel işlev bozukluğu nedir?

Bir süredir devam eden, cinselliğin kalitesini olumsuz yönde etkileyen, sadece bilgilenmenin yetersiz kalabileceği, dolayısıyla da cinsel terapi yapılmasını gerektirebilecek türden problemlerdir.

 

Her üç kişiden birinin hayatlarının bir döneminde cinsel işlev bozuklukları yaşadıkları tahmin edilmektedir.  Bu diğer birçok problem türüne göre oldukça yüksek bir rakamdır.

 

Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozuklukları nelerdir?

Vajinismus: Kadın cinsel organı olan vajina girişinde meydana gelen istemsiz bir kasılma nedeniyle birleşmenin sağlanamamasıdır. Kadınlarda en sık rastlanan cinsel işlev bozuluklarından birisidir.

Uyarılma ve Orgazm Bozuklukları:  Cinsellik sırasında uyarılma, orgazma ulaşma ve genel olarak cinsellikten alınan doyumda problemlerin olmasıdır.

Cinsel İstek Bozuklukları:  Cinselliği başlatma ve sürdürme konusunda isteksizlik yaşamak ve bu nedenle ilişkilerinde belirgin problemlerin ortaya çıkmasıdır.

 

Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozuklukları nelerdir?

Erken Boşalma: Ön sevişme sırasında veya penis vajinaya girdiğinde kısa sürede kişinin kontrolsüz olarak boşalmasıdır. Belirgin derecede rahatsızlık yaşanmasına neden olur.  Sürekli ya da zaman zaman tekrarlayıcı şekilde görülebilir. Erkeklerde en sık rastlanan cinsel işlev bozukluğudur.

Sertleşme Bozukluğu: Herhangi bir cinsel etkinliği sürdürmek için yeterli sertleşmeyi sağlamak ya da sürdürebilmekte sürekli ve tekrarlayıcı şekilde güçlük yaşamaktır.

Cinsel İstek Bozuklukları:  Cinselliği başlatma ve sürdürme konusunda isteksizlik yaşamak ve bu nedenle ilişkilerinde belirgin problemler yaşamaktır.

 

Yukarıdaki problem türlerinin yanında sıklığı daha az olmakla birlikte geç boşalma, cinsel tiksinme bozukluğu ve ağrılı cinsel ilişki bozukluğu gibi problem türleri de bulunmaktadır.

 

Cinsel terapi nasıl uygulanıyor?

Bir cinsel işlev bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız ya da cinsellikten aldığınız doyumu engelleyen bir cinsel sorununuz varsa cinsel terapi alabilirsiniz. Benim uyguladığım yaklaşım 3 aşamalıdır.

 

Cinsel terapinin 3 aşaması

1. Aşama: Sorunun nedenlerini analiz etmek için bireysel değerlendirme görüşmesi

Cinsel terapist öncelikle probleminizin size özel nedenlerini ayrıntılı bir değerlendirme görüşmesi ile belirleyerek buna yönelik bir terapi programı düzenleyecektir. Hem sizinle hem de partnerinizle ayrı şekilde birer seans düzenlenir.

Bu seanslarda cinsellikle ilgili geçmiş yaşamınız, mevcut sorunlarınız ve genel kişilik değerlendirmesi gibi konularda bilgi alnır. Bu bilgiler terapist ve danışan arasında kalır.

2. Aşama: Cinsellikle ilgili bilgilendirme seansı

Mevcut sorunun nedenleri tesbit edildikten sonra bilgilendirme seansı yapılır. Bu seansta sorun türüne göre doğru bilgilendirme yapılır. Cinsel organların yapısı, cinselliğin aşamaları, doğru bilinen yanlışlar gibi her kişinin bilmesi gereken önemli bilgiler verilir.

3. Aşama: Ev ödevleriyle yapılacak özel egzersizlerin öğrenilmesi ve yazılı takibi

Birkaç seans sürecek son aşamadır. Sorun türünüze ve ilerleme hızınıza göre faydalı olacak özel cinsel egzersizler sözel olarak anlatılır. Bireysel ve çift olarak yapabileceğiniz egzersizler verilir. Sonraki görüşmeye kadar egzersizlerin yapılması beklenir. Egzersizlerin gidişatının terapist tarafından değerlendirilebilmesi için her bir egzersiz sonrası yazılı olarak kısa bir not alınması istenir.

Sonraki seansta terapist egzersizin nasıl geçtiğini sorar, notları inceler, gerektiğinde ek bilgiler verir ve uygunsa bir sonraki adıma yönelik yeni bir egzersiz anlatır. Terapistin bu aşamadaki işi doğru egzersizleri anlatmak ve hız ayarlaması yapmaktır. Çok yavaş ya da çok hızlı ilerlemek doğru değildir.

 

‘Uzman bile olsa cinsellik hakkında birisiyle konuşmak rahatsız edici olur gibi geliyor. Bu konuda destek alma konusunda çekiniyorum’

Tüm bu süreçte partnerlerin rahat ve güvende hissetmesi çok önemlidir. Terapist danışman konumundadır. Partnerlerin rızası olmayan hiçbir konuda müdahale yapmaz. Gereksiz cinsel detaylar, mahrem konular seansta konuşulmaz.

 

Sorun sadece cinsellikte değilse?

Özellikle cinsel isteksizlik gibi bazı sorunlarda bireysel ya da ilişkiyle ilgili başka sorunlarında etkisi olabilmektedir. Bu tür durumlarda bireysel ya da çift terapisi gibi  gerekli yönlendirmeler yapılabilmektedir.

 

‘Bir uzmana başvurmak istiyoruz ancak kime güvenebiliriz bilmiyorum. Uygunsuz, bilimsel olmayan yöntemler kullanan kişilerin olduğunu duydum’

Cinsel terapi alanında özel bir eğitim almış bir uzmana başvurmak çok önemlidir. Çünkü genelde cinsel terapi üniversitelerde doğrudan öğretilmemektedir. Cinsel terapist olabilmek için üniversite eğitimi sonrası uzun süreli özel eğitimler almak gerekmektedir. İyi eğitimli bir cinsel terapiste başvurmanız yaşadığınız problemlerin bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış yöntemlerle ele alınmasını sağlamaktadır.

 

Ülkemizde cinsel terapi eğitimi konusunda en saygın kurumlardan birisi CETAD’dır. Cinsel terapi uzmanı arayışınızda CETAD eğitimini tamamlamış birisini değerlendirebilirsiniz.

 

Motivasyonunuz, çabanız ve iyi bir cinsel terapi uzmanının danışmanlığıyla cinselliğinizi mevcut durumunuzdan daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Özellikle cinsel birleşme yaşayamama (vajinismus) ve erken boşalma problemlerinin çözümünde cinsel terapi oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

 

Konuyla ilgili sorularınızı sormak için iletişim bilgilerimden doğrudan bana ulaşabilirsiniz.

 

Bkz. Cinsellikle ilgili problemlerin nedenleri