Travma Terapisi

Travma, geçmişte yaşadığınız, şu anda hatırladığınızda rahatsızlık hissetmenize neden olabilen, genelde unutmaya çalıştığınız, yaşamınızı ve hayata bakış açınızı etkileyen olaylardır.

 

Travmalar iki ana gruba ayrılmaktadır:

 

1. Büyük Travmalar: Yaşamınızı belirgin şekilde etkileyen-tehdit eden olaylar (Kaza, doğal afetler, terör olayları, tecavüz, saldırı vb.)

 

2. Küçük Travmalar: Stres yaratan ve tekrarlı olarak yaşanan küçük olaylar (Aile, okul, iş, yakın ilişki, evlilik, vb. ortamlardaki kişilerle yaşanan aşağılanma, eleştirilme, ihmal edilme, önemsenmeme, yeterince ilgilenilmeme, haksızlığa uğrama, yalnız bırakılma, başarısızlığa uğrama vb. rahatsız edici küçük deneyimler)

 

 

 

Travmalar (küçük travmalar) herkeste olduğu gibi sizinde yaşamınızın kaçınılmaz parçalarıdır ve doğumdan hatta anne karnından itibaren başlamaktadır. Travmalar bir yönüyle hayata bakış açınızı da şekillendirmektedir. Dolayısıyla duygusal ve mantıksal olarak iyi bir şekilde sindirilmiş travmalar hayatınızdaki en büyük yaşam öğretmenlerinizdir.

Travmaların sağlıklı bir şekilde sindirilemediği durumlarda ise yaşadığınız olayların etkilerinin halen günlük hayatınızı olumsuz bir şekilde etkilediğini gözlemlemiş olabilirsiniz. Ya da geçmişle ilgili aklınızda belirgin bir anı dolaşmadığı halde yaşamınızda bir türlü tanımlayamadığınız ‘bir şey’ olduğunu hissedebilirsiniz. Problemlerinizin nedenleri ve kendi payınız hakkında bir şekilde bilinçlisinizdir ancak bu tanımlayamadığınız şey sizi engelliyordur. ‘Bilinçaltımda bir şeyler var ama ne olduğunu bilemiyorum’, ‘Bir şeyler var, dışarı çıksa her şey daha iyi olacak gibi’ gibi düşünceler sık sık aklınıza geliyor olabilir.

Eğer sizde bu tür durumlar yaşıyorsanız büyük ve küçük travmalarda oldukça etkili olan EMDR yöntemi ile  ‘travmaların etkilerini temizleme terapisi’ sizin için faydalı olabilir. Bu çalışmada şu anda yaşadığınız problemlere uygun şekilde ve üzerinde durmak istediğiniz konular etrafındaki anılara odaklanarak ilerlenilmektedir. 

‘Travma etkilerini temizleme programı’ iki farklı şekilde uygulanabilmektedir ve her bir bölümün kendine özgü yöntemleri bulunmaktadır.

1) 0-3 yaş arası travma etkilerinin temizlenmesi

2) 3 yaş ve sonrasındaki travma etkilerinin temizlenmesi

‘Travma etkilerini temizleme programı’ nın size uygun olup olmadığı hakkındaki sorularınızı iletişim bilgilerimden ulaşarak rahatlıkla sorabilirsiniz.